Založ si blog

InterSoli – k čomu je dobré stretávanie sa odborárov na medzinárodnej úrovni?

InterSoli – International Solidarity = Medzinárodné stretnutie odborových organizácií.

 

V rámci mojej odborárskej práce som bol delegovaný za člena Intersoli – medzinárodného odborárskeho zoskupenia koncernu Volkswagen pre strednú a východnú Európu. Toto zoskupenie funguje už niekoľko rokov a je zastrešované odborármi z IG METALL vo Wolfsburgu. Tento rok sa stretnutie uskutočnilo v Škode Mladá Boleslav.

Tohto stretnutia sa zúčastňujú zástupcovia zamestnancov zo strednej a východnej Európy, aby sa podelili o svoje skúsenosti, dosiahnuté výsledky vo vyjednávaniach kolektívnych zmlúv a aby spolu diskutovali o aktuálnych témach a problémoch v jednotlivých závodoch. Stretnutie bolo zamerané na  Industry 4.0 (Štvrtá priemyselná revolúcia – digitalizácia) a jej dopad na zamestnancov a pracovné miesta, s tým súvisiacu legislatívu, ako aj pozitíva a negatíva tejto revolúcie. Vnímam Intersoli ako stretnutie vzdialených kolegov v rámci prejavenia vzájomnej medzinárodnej solidarity, ktorí majú na tomto stretnutí jedinečnú príležitosť získať skúsenosti od svojich kolegov z iných krajín. Mal som tú česť poznať niekoľko delegátov osobne a výmenu skúseností vnímam ako jeden z najdôležitejších benefitov vyplývajúcich z Intersoli. Každý z účastníkov dostal príležitosť prezentovať svoju odborovú organizáciu, výsledky vyjednávania, úspešné stratégie použité počas vyjednávania, obsah svojej práce, súčasnú problematiku ktorej čelia a navrhované riešenia. Tohto stretnutia sa zúčastnili odborári z krajín: Slovensko, Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rusko a Bosna Hercegovina.

 

Každá krajina má svoje vlastné problémy týkajúce sa zamestnanosti/nedostatku pracovnej sily, legislatívy, pracovných a mzdových podmienok či celkovej ekonomickej situácii danej krajiny. Jednu tému na rovnakej úrovni dôležitosti máme však všetci spoločnú a tou je digitalizácia. Tejto téme bol venovaný jeden z dvoch dní na Intersoli. Medzi zamestnancami je digitalizácia prevažne vnímaná ako hrozba, ktorá ohrozuje ich pracovné miesta. Modernými technológiami sa neustále nahrádza pracovná sila a to už od dôb prvých tovární a manufaktúrnych závodov. Dnešnú digitalizáciu nazývame Industry 4.0 pretože je v poradí štvrtá najväčšia revolúcia v priemysle. Digitalizácia sa na nás a naše okolie rúti možno až príliš rýchlo a to bez toho, aby sme jej venovali dostatočnú pozornosť. Predstavené však boli aj výhody digitalizácie a to príkladmi, ktoré zjednodušovali našu prácu a pomáhali pri zvyšovaní výkonnosti bez nutného prepúšťania zamestnancov.

Príkladom boli exoskelety (konštrukcia
podporného systému na zlepšenie ergonómie zamestnancov) testované na Slovensku (ktoré vyvolali u prítomných veľké nadšenie), nové aplikácie podporujúce vývoj nových predikcií a kalkulácií, Cloud vďaka ktorému máme dáta vždy k dispozícií, smartfóny, vďaka ktorým máme prístup k informáciám, mailom, organizačným pokynom a podobne. 

Digitalizácia však môže byť aj hrozbou a to si zástupcovia zamestnancov veľmi dobre uvedomujú. Vnímajú potrebu úprav legislatívy, aby sa nemohlo stať, že robot nahradí pracovné miesta príliš jednoduchým spôsobom a bez opatrení, ktoré zabezpečia prácu pre našich zamestnancov čo by mohlo mať veľmi vážny dopad na jeho existenčné potreby.

Na Intersoli je priestor nie len na diskusiu, ale aj na návrhy riešení aktuálnej problematiky a dáva príležitosť k vzniku nových spoluprác, medzinárodných dohôd medzi odborovými organizáciami a vzájomnej podpore, prípadne potrebnej pomoci. 

 

 

 

 

 

Zamestnanci Volkswagenu si dnes opäť prilepšili!

05.12.2018

Kolektívne vyjednávanie však za sebou nechalo niekoľko otázok. V tomto článku odpovedám na otázky rezonujúce dodnes. Prečo zamestnanci nemohli spoločne až do konca rozhodovať o výsledku viac »

Presne pred rokom začal vo Volkswagene ostrý štrajk a presne rok po ňom sme vyhrali súd nad KOVOm

20.06.2018

Prvé výročie historicky prvého ostrého štrajku vo Volkswagene, ktorý zorganizovali Moderné odbory Volkswagen sme oslávili víťazstvom! V spore medzi ZO OZ KOVO VW SK (ďalej len KOVO) a Modernými viac »

65 000 ľudí na Bratislavskom námestí SNP!

17.03.2018

Včera o piatej poobede začalo zhromaždenie „Za slušné Slovensko“. Bol som pri tom a zimomriavky mi behajú po tele doteraz. Prichádzam na námestie SNP, niečo málo po piatej, v zhone a s viac »

Čína, USA, Huawei, Meng Wan-čou

USA predložia Kanade formálnu žiadosť o vydanie šéfky Huawei

22.01.2019 08:20

Lehota na podanie žiadosti USA vyprší 30. januára.

Tesla 3 - brzdy

Do Európy prichádza 'lacná' Tesla Model 3. Bude za 58 800 eur

22.01.2019 08:00

Sedan strednej triedy je pre firmu kľúčovým projektom, výrobca luxusných elektromobilov sa s týmto autom snaží osloviť masový trh.

Davos, Svetové ekonomické fórum

VIDEO: Boháči valcujú chudobných. Svet sa rúti do ekonomickej priespasti

22.01.2019 08:00

Osem najbohatších ľudí sveta vlastní toľko, čo polovica najchudobnejších ľudí sveta a táto nerovnosť sa neustále zväčšuje.

kerčský prieliv

Požiar lodí pri Kerčskom prielive má možno až 20 obetí

22.01.2019 07:43

Požiar, ktorý zrejme vypukol pri prečerpávaní paliva z jednej lode na druhú, sa stále nepodarilo uhasiť.

Dušan Chalupa

Pravda je relatívna, takže je všade.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 26038x
Priemerná čítanosť článkov: 3255x

Autor blogu