Založ si blog

InterSoli – k čomu je dobré stretávanie sa odborárov na medzinárodnej úrovni?

InterSoli – International Solidarity = Medzinárodné stretnutie odborových organizácií.

 

V rámci mojej odborárskej práce som bol delegovaný za člena Intersoli – medzinárodného odborárskeho zoskupenia koncernu Volkswagen pre strednú a východnú Európu. Toto zoskupenie funguje už niekoľko rokov a je zastrešované odborármi z IG METALL vo Wolfsburgu. Tento rok sa stretnutie uskutočnilo v Škode Mladá Boleslav.

Tohto stretnutia sa zúčastňujú zástupcovia zamestnancov zo strednej a východnej Európy, aby sa podelili o svoje skúsenosti, dosiahnuté výsledky vo vyjednávaniach kolektívnych zmlúv a aby spolu diskutovali o aktuálnych témach a problémoch v jednotlivých závodoch. Stretnutie bolo zamerané na  Industry 4.0 (Štvrtá priemyselná revolúcia – digitalizácia) a jej dopad na zamestnancov a pracovné miesta, s tým súvisiacu legislatívu, ako aj pozitíva a negatíva tejto revolúcie. Vnímam Intersoli ako stretnutie vzdialených kolegov v rámci prejavenia vzájomnej medzinárodnej solidarity, ktorí majú na tomto stretnutí jedinečnú príležitosť získať skúsenosti od svojich kolegov z iných krajín. Mal som tú česť poznať niekoľko delegátov osobne a výmenu skúseností vnímam ako jeden z najdôležitejších benefitov vyplývajúcich z Intersoli. Každý z účastníkov dostal príležitosť prezentovať svoju odborovú organizáciu, výsledky vyjednávania, úspešné stratégie použité počas vyjednávania, obsah svojej práce, súčasnú problematiku ktorej čelia a navrhované riešenia. Tohto stretnutia sa zúčastnili odborári z krajín: Slovensko, Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rusko a Bosna Hercegovina.

 

Každá krajina má svoje vlastné problémy týkajúce sa zamestnanosti/nedostatku pracovnej sily, legislatívy, pracovných a mzdových podmienok či celkovej ekonomickej situácii danej krajiny. Jednu tému na rovnakej úrovni dôležitosti máme však všetci spoločnú a tou je digitalizácia. Tejto téme bol venovaný jeden z dvoch dní na Intersoli. Medzi zamestnancami je digitalizácia prevažne vnímaná ako hrozba, ktorá ohrozuje ich pracovné miesta. Modernými technológiami sa neustále nahrádza pracovná sila a to už od dôb prvých tovární a manufaktúrnych závodov. Dnešnú digitalizáciu nazývame Industry 4.0 pretože je v poradí štvrtá najväčšia revolúcia v priemysle. Digitalizácia sa na nás a naše okolie rúti možno až príliš rýchlo a to bez toho, aby sme jej venovali dostatočnú pozornosť. Predstavené však boli aj výhody digitalizácie a to príkladmi, ktoré zjednodušovali našu prácu a pomáhali pri zvyšovaní výkonnosti bez nutného prepúšťania zamestnancov.

Príkladom boli exoskelety (konštrukcia
podporného systému na zlepšenie ergonómie zamestnancov) testované na Slovensku (ktoré vyvolali u prítomných veľké nadšenie), nové aplikácie podporujúce vývoj nových predikcií a kalkulácií, Cloud vďaka ktorému máme dáta vždy k dispozícií, smartfóny, vďaka ktorým máme prístup k informáciám, mailom, organizačným pokynom a podobne. 

Digitalizácia však môže byť aj hrozbou a to si zástupcovia zamestnancov veľmi dobre uvedomujú. Vnímajú potrebu úprav legislatívy, aby sa nemohlo stať, že robot nahradí pracovné miesta príliš jednoduchým spôsobom a bez opatrení, ktoré zabezpečia prácu pre našich zamestnancov čo by mohlo mať veľmi vážny dopad na jeho existenčné potreby.

Na Intersoli je priestor nie len na diskusiu, ale aj na návrhy riešení aktuálnej problematiky a dáva príležitosť k vzniku nových spoluprác, medzinárodných dohôd medzi odborovými organizáciami a vzájomnej podpore, prípadne potrebnej pomoci. 

 

 

 

 

 

Presne pred rokom začal vo Volkswagene ostrý štrajk a presne rok po ňom sme vyhrali súd nad KOVOm

20.06.2018

Prvé výročie historicky prvého ostrého štrajku vo Volkswagene, ktorý zorganizovali Moderné odbory Volkswagen sme oslávili víťazstvom! V spore medzi ZO OZ KOVO VW SK (ďalej len KOVO) a Modernými viac »

65 000 ľudí na Bratislavskom námestí SNP!

17.03.2018

Včera o piatej poobede začalo zhromaždenie „Za slušné Slovensko“. Bol som pri tom a zimomriavky mi behajú po tele doteraz. Prichádzam na námestie SNP, niečo málo po piatej, v zhone a s viac »

Zlatý život odborára, alebo nič nerobí a zarába ako malý boh!

04.02.2018

Zlatý život odborára, nič nerobí a zarába ako malý Boh. Takúto predstavu má o uvoľnených členoch takmer každý. Viem to. Do nedávna som bol jeden z nich. Práve preto som sa rozhodol, že viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.

Dušan Chalupa

Pravda je relatívna, takže je všade.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 22663x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Autor blogu